6
Березень 2023року
оплата праці
оклад та надбавки

Три зар­платні підказки від МОЗ

У статті — коментар до листа МОЗ щодо реалізації зар­платної Постанови № 28. Отримаєте підказки, коли можна послабити зар­платне навантаження в 13 500/20 000 грн, як обчислити відповідний дозвільний показник, чи розраховувати на дофінансування 2023 року. Побачите й пов­ну версію листа

Тарас Шарий , експерт з обліку та оподаткування, Київ

Нерідко чуємо від бухгалтерів, що зар­платні зобов’язання стали непідсильними для КНП. До того ж, коли більшість коштів спрямовуєш на зар­плати, вистрілюють фінансові проблеми в інших царинах діяльності, і зарадити їм вже немає за що.

На допомогу медзак­ладам КМУ видав постанову «Деякі питання оплати праці медичних, фармацевтичних працівників та фахівців з реабілітації державних та комунальних закладів охорони здоров’я» від 13.01.2023 № 28 (далі — Постанова № 28). Нова постанова викликала нові запитання, тож МОЗ поквапилося із підказками — у листі від 15.02.2023 № 25/3931/2-23. Ловіть три головні.

Залишайте кош­ти на медпослуги, закупівлі й господарювання

ЗОЗ зо­бо­в’я­зані надавати якісні медичні послуги відповідно до специфікацій. Якщо надавач медпослуг не виконуватиме або неналежно виконуватиме зобов’язання за договором про медичне обслуговування населення, нестиме відповідальність. МОЗ наголосило: окрім спрямування більшої частини бюджету ЗОЗ на виплату заробітної плати, керівник зак­ладу має залишати кош­ти на закупівлю лікарських засобів, харчування, розвиток та інші цілі.

Дотримання принципу 85% є правом, а не обов’язком

Гарантований мінімальний розмір зар­плати медикам — 13 500/20 000 грн. Це базове правило не працює, якщо витрати на таку зар­плату з нарахуванням за поточний місяць перевищують 85% грошових коштів, що зак­лад отримав у поточному місяці, + накопичені залишки (абз. 2 пп. 3 п. 1 Постанови № 28). Однак, навіть якщо витрати на оплату праці перевищують межу у 85%, керівник має право й надалі нараховувати своїм працівникам зар­плату не меншу за 13 500/20 000 грн. Тобто застосування принципу 85% — є правом, а не обов’язком керівника ЗОЗ.

Водночас врахуйте два моменти.

1. На відміну від минулого року, у 2023 році відсутній пакет «Забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги». Тож КНП не отримуватимуть дофінансування на покриття зарплатних видатків.

2. Керівник ЗОЗ має передбачати й формувати резерв не лише на оплату праці, а на інші видатки. Про це була підказка 1.

До «85%» зараховуйте всі грошові надходження з усіх джерел

Щоб розрахувати «85%», треба зрозуміти, що включати до обсягу коштів, отриманих у поточному місяці. МОЗ наголосило: враховуйте всі джерела. Тобто сумуйте кош­ти, які отримали: за договорами з НСЗУ, з державного та місцевих бюджетів, як благодійну допомогу, за платні послуги фізичним і юридичним особам, за надання майна в оренду, з інших не заборонених законодавством джерел.

Щоб розгорнути на окремій вкладці

натисніть на піктограму зі стрілочками внизу праворуч

Документ

Чи виплачувати індексацію зарплати, яка виникла до 2023 року
№ 6, 2023
Нові правила підтвердження витрат на відрядження з 1 квітня: відеороз’яснення