4
Лютий 2023року
звітність
фінансова

Гаряча лінія щодо фінзвітності за 2022 рік

Олена Озерова , керівник експертної групи Експертус Головбух
СТАТТЯ ДОПОМОЖЕ

    Врахувати всі чинні законодавчі норми, щоб скласти правильний пакет фінансової звітності за 2022 рік, вчасно скоригувати й подати її користувачам 

    ВБЕРЕЖЕ

      Від порушень і санкцій

      Перевірте річну фінзвітність свого медзак­ладу за нашими бліцдовідками. Ми відібрали з Гарячої лінії «Головбух: Медицина» найпопулярніші й найцікавіші запитання бухгалтерів стосовно фінзвітності за 2022 рік, підготували відповіді й звели їх у статті. Обирайте на інфопанелі запитання, що цікавлять, і переходьте до консультацій. Додаткові запитання ставте у чат-вікні.

      Це навігатор статтею. 

      Обирайте запитання, які цікавлять, і переходьте до відповідей

      Скористайтеся бібліотекою готових рішень щодо фінзвітності.

      Щоб отримати рішення, натисніть 🔍

      Ваше запрошення на безоплатний вебінар щодо платних послуг

       Які медзак­лади складають фінзвітність? Чи звітують ФОПи?

      Скласти і подати фінзвітність зо­бо­в’я­зані юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності. Керуйтеся Законом про бухоблік, Порядком № 419 і стандартами бухобліку та звітності. На фізосіб-підприємців вимога не поширюється.

       Чи є фінзвітність конфіденційною інформацією?

      Фінзвітність не є комерційною таємницею або конфіденційною інформацією. Вона не належить до інформації з обмеженим доступом, окрім випадків, передбачених законом (ч. 2 ст. 14 Закону про бух­облік).

       Чи звітують зак­лади, створені або ліквідовані 2022 року?

      Звітним періодом є календарний рік. Для новостворених юросіб перший звітний період може бути меншим за 12 місяців, але не більшим за 15 місяців (ст. 13 Закону про бухоблік). Тож формально підприємства, створені з 1 жовтня по 31 грудня 2022 року, ­можуть не подавати річну фінзвітність. Уперше вони звітуватимуть за 2023 рік, включивши до звітності інформацію і про операції 2022 року. Однак скласти фінзвітність новостворені зак­лади все ж мусять, адже зо­бо­в’я­зані подати її до податкової:

      • приватні зак­лади — у складі Декларації з податку на прибуток (далі — Прибуткова декларація);
      • КНП — у складі Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі — Неприбутковий звіт).

      Підстава  — пункт 46.2 Податкового кодексу України (ПК).

      Звітують і ліквідовані підприємства. Для них звітним є період із початку звітного року до дати, коли ухвалили рішення про ліквідацію (ст. 13 Закону про бухоблік).

       Кому подавати фінзвітність?

      Подайте фінзвітність:

      • органам, до сфери управління яких належить зак­лад;
      • трудовому колективу — на вимогу;
      • власнику (зас­нов­нику) — відповідно до установчих документів;
      • іншим органам і користувачам (табл. 1).

      Підстава — пункт 2 Порядку № 419.

      Таблиця 1

      Користувачі фінзвітності
      Кому подати Хто подає
      Органи державної статистики Усі підприємства
      Органи ДПС Платники податку на прибуток у складі Прибуткової декларації
      Неприбуткові організації у складі Неприбуткового звіту

       На підставі яких показників визначити категорію зак­ладу у 2022 році?

      ПК вирізняє чотири категорії підприємств: мікро-, малі, середні й великі. Категорію визначають на підставі трьох показників: балансова вартість активів, чистий дохід від реалізації продукції, середня кількість працівників.

      Балансову вартість активів і чистий дохід від реалізації обчислюють на підставі середнього офіційного курсу гривні до євро за період (ч. 2 ст. 2 Закону про бухоблік). Щоб визначити категорію зак­ладу у 2022 році, візьміть середній курс гривні до євро за 2021 рік — як за рік, що передує звітному. За даними Нацбанку, він становить 32,3089924027138 грн за 1 євро. Середню кількість працівників розрахуйте за розділом 3 Інструкції № 286.

      Перевірте за Таблицею 2, чи правильно визначили розмір зак­ладу у 2022 році.

      Таблиця 2

      Критерії визначення категорії підприємства у 2022 році
      Категорія Критерії
      балансова вартість активів (р. 1300 форм № 1, № 1-м, № 1-мс) чистий дохід від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг (р. 2000 форм № 2, № 2-м, № 2-мс) середня кількість працівників, осіб
      євро грн євро грн
      Мікро До 350 000 До 11 308 500,00 До 700 000 До 22 616 294,68 До 10
      Мале До 4 000 000 До 129 235 969,61 До 8 000 000 До 258 471 939,22 До 50
      Середнє До 20 000 000 До 646 179 848,05 До 40 000 000 До 1 292 359 696,10 До 250
      Велике Понад 20 000 000 Понад 646 179 848,05 Понад 40 000 000 Понад 1 292 359 696,10 Понад 250

      Якщо за трьома критеріями зак­лад потрапляє до трьох різних категорій, оберіть середню*.

      * Інформаційне повідомлення Мінфіну «Щодо визначення категорії підприємства відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 12.11.2018.

      Від категорії зак­ладу залежать склад і строки подання фінзвітності, обо­в’язок оприлюднити її.

       Коли змінювати категорію?

      Протягом двох років після створення не змінюйте категорію. Відтак зважайте на показники двох минулих років. Мінфін пояснює: якщо протягом двох років показники річної фінзвітності відповідають одній і тій самій категорії, що відрізняється від первісної, із третього звітного року перейдіть до нової відповідної категорії. Зорієнтує Таблиця 3.

      Таблиця 3

      Зміна категорії підприємства і форм фінзвітності
      Рік Категорія підприємства Як звітувати Форми
      2019 (перший рік у статусі КНП після реорганізації) Мале Минулого звітного року немає, тому зак­лад обирає категорію за показниками на кінець першого року роботи. Заклад є малим підприємством, тому подає «малу» фінзвітність Скорочена фінзвітність малого підприємства (форми № 1-м, 2-м)
      2020 Середнє Заклад збільшився до середнього підприємства, але форму звітності має обрати за показниками 2019 року, тож подає «малу» фінзвітність Скорочена фінзвітність малого підприємства (форми № 1-м, 2-м)
      2021 Мікро Тепер зак­лад відповідає критеріям мікропідприємства. Але із часу реорганізації у 2019 році він ще не має «двох попередніх років» невідповідності, щоб змінити категорію із третього звітного року. Тому продовжує складати «малу» фінзвітність Скорочена фінзвітність малого підприємства (форми № 1-м, 2-м)
      2022 Середнє Заклад змінює категорію. Тепер він — середнє підприємство. Адже протягом двох попередніх років — 2020 і 2021 — є невідповідність форм фінзвітності розміру підприємства і його первісній категорії Повна фінзвітність (форми № 1—5)

       Які звіти складати?

      Фінзвітність існує у пов­ному та скороченому пакетах. Склад і вид форм залежать від періоду звітування — річна чи проміжна звітність, а також від категорії підприємства, що звітує (табл. 4).

      Таблиця 4

      Форми річної фінзвітності і надавачі
      Склад Типова форма Хто подає
      Повна
      • Баланс (Звіт про фінансовий стан), форма № 1
      • Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід), форма № 2
      • Звіт про рух грошових коштів (за прямим методом), форма № 3
      • Звіт про рух грошових коштів (за непрямим методом), форма № 3-н
      • Звіт про власний капітал, форма № 4Примітки до річної фінансової звітності, форма № 5
      • Додаток до приміток до річної фінансової звітності «Інформація за сегментами», форма № 6
      Додаток 1 до НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» Середні й великі підприємства (крім тих, які складають звітність за МСФЗ)
      Наказ Мінфіну № 302
      Додаток 1 до НП(С)БО 29 «Фінансова звітність за сегментами»
      Скорочена
      • Баланс, форма № 1-мЗвіт про фінансові результати, форма № 2-м Додаток 1 до НП(С)БО 25 «Спрощена фінансова звітність» Малі підприємства
      • Баланс, форма № 1-мсЗвіт про фінансові результати, форма № 2-мс Додаток 2 до НП(С)БО 25 Мікропідприємства

      Форми № 3, 3-н, 4, 5, 6 подають лише за результатами року (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 1; п. 2 Порядку № 419). Розкрийте у примітках за 2022 рік «воєнні» особ­ливості, як-от:

      • втрати у зв’язку зі зменшенням корисності необоротних активів, до яких немає доступу через розташування на тимчасово окупованій території, у зоні бойових (воєнних) дій;
      • операції з гуманітарною допомогою;
      • зміна облікової політики у зв’язку зі змінами до нацстандартів чи обставинами воєнного періоду;
      • показники фінзвітності, які не підтвердили результатами інвентаризації через відсутність доступу до активів в умовах війни.

      Великі та середні підприємства разом із річною фінзвітністю подають звіт про управління. Форму звіту вони розробляють самостійно. Орієнтиром є Методрекомендації № 982. Середні підприємства мають право не наводити у звіті нефінансову інформацію (ч. 7 ст. 11 Закону про бухоблік).

       Чи мають КНП безумовне звільнення від пов­ної фінзвітності?

      КНП звітує скорочено, лише якщо належить до мікро- чи малих підприємств у розумінні статті 2 Закону про бухоблік (ЗІР, підкатегорія 102.20.02). Податківці наполягають: неприбуткові підприємства складають фінзвітність на загальних умовах, відповідно до своєї категорії — як-от мікро-, мале, середнє або велике підприємство — і саме цю фінзвітність долучають до Неприбуткового звіту як додаток.

       Чи можна обирати між скороченими або скороченим і пов­ним пакетами фінзвітності?

      Практика знає випадки, коли мікропідприємства звітують за формами, призначеними для малих підприємств. Це — порушення НП(С)БО 25. Стандарт не надає права обирати між формами «м» та «мс». Отже, мікросуб’єк­т не має права подавати форми № 1-м і № 2-м. Однак мікро- й малі підприємства ­можуть відмовитися від спрощеної звітності та звітувати пов­ним пакетом (п. 2 розд. ІІ НП(С)БО 1). Це рішення зафіксуйте в обліковій політиці.

       Які граничні терміни подання фінзвітності?

      Строки подання річної фінзвітності визначають стаття 11 Закону про бухоблік і Порядок № 419. Дедлайни для фінзвітності за 2022 рік підкаже Таблиця 5. Нагадаємо, що раз на рік звітують лише мікропідприємства. Малі, середні й великі підприємства подають проміжну та річну звітність.

      Таблиця 5

      Строки подання фінзвітності за 2022 рік
      Підприємство Звіти Коли подавати в 2023 році
      до органів статистики до податкового органу
      Мікро- Форми № 1-мс, 2-мс Не пізніше ніж
      28 лютого
      Не пізніше ніж 1 березня у складі Прибуткової декларації
      Мале Форми № 1-м, 2-м
      Не пізніше ніж 1 березня у складі Неприбуткового звіту
      Середнє Форми № 1, № 2 до аудиторської перевірки Не пізніше ніж
      28 лютого
      Не пізніше ніж 1 березня у складі Неприбуткового звіту, Прибуткової декларації, розрахунку частки чистого прибутку
      Форми № 1—5 після аудиторської перевірки разом із аудиторським звітом Не пізніше ніж
      1 червня
      Не пізніше ніж 10 червня
      Велике Форми № 1, № 2 до аудиторської перевірки Не пізніше ніж
      28 лютого
      Не пізніше ніж 1 березня у складі Прибуткової декларації, Неприбуткового звіту, розрахунку частки чистого прибутку
      Форми № 1—4 після аудиторської перевірки разом із аудиторським звітом та примітками у довільній формі _ Не пізніше ніж 10 червня

      Зверніть увагу! Фінзвітність статистикам і податківцям зазвичай подають одночасно через «Єдине вікно». Граничні строки подання фінзвітності цим органам різняться. Щоб уникнути непорозумінь, всю фінзвітність за 2022 рік подайте до 28 лютого 2023 року.

       Що є датою подання фінзвітності?

      Дата подання фінзвітності залежить від способув який її подали (табл. 6).

      Таблиця 6

      Способи й дати подання фінзвітності
      Як подали фінзвітність Що є датою подання
      Особисто День фактичної передачі
      Поштою Дата, коли адресат отримав звітність. Її зазначає на штемпелі підприємство зв’язку
      В електронному форматі Дата отримання електронного повідомлення від центру збору фінзвітності або відповідного органу 

      Із 1 січня 2023 року фінзвітність до органів статистики подавайте винятково в електронному вигляді через безплатний онлайн-сервіс «Кабінет респондента» (ст. 10 Закону про офіційну статистику).

       Чи можна виправити показники фінзвітності?

      Підприємства ­можуть подати уточнену фінзвітність замість раніше поданої:

      • за результатами аудиторської перевірки;
      • щоб виправити власноруч виявлені помилки;
      • з інших причин.

      Подавайте й оприлюднюйте уточнену фінзвітність у такому самому порядку, як фінзвітність, яку уточнюєте (ч. 6 ст. 14 Закону про бухоблік; п. 2 Порядку № 419).

       Чи оприлюднювати річну фінзвітність?

      Річну фінзвітність оприлюднюють медичні зак­лади, що належать до середніх або великих підприємств: до 1 червня року, що настає за звітним періодом; на власній вебсторінці або сайті разом із аудиторським звітом.

       Яка відповідальність за порушення?

      За порушення, по­в’я­за­ні з фінзвітністю, передбачена адміністративна відповідальність. Адмінштрафи визначає Кодекс України про адміністративні правопорушення (КпАП). Їх застосовують до керівника й головбуха (табл. 7).

      Таблиця 7

      Адмінштрафи за порушення у сфері фінзвітності
      Порушення Розмір санкції Орган конт­ролю
      Порушення порядку оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом


      Перше порушення:
      17 000 до 34 000 грн
      (ч. 1 ст. 163-16 КпАП)

      Повторне протягом року:
      від 34 000 до 51 000 грн
      (ч. 2 ст. 163-16 КпАП)
      Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю (ст. 244-22 КпАП).Для небанківських фінустанов, емітентів цінних паперів, учасників фондового ринку — НБУ та НКЦПФР (ст. 234-3, 244-17 КпАП)
      Внесення недостовірних даних до фінзвітності, неподання фінзвітності

      Перше порушення:
      від 136 до 255 грн
      (ч. 1 ст. 164-2 КпАП)

      Повторне протягом року:
      від 170 до 340 грн
      (ч. 2 ст. 164-2 КпАП)

      Держаудитслужба (ст. 234-1 КпАП). Штраф застосовують до підконт­рольних Держаудитслужбі суб’єк­тів. Їх перелік знайдете у статті 2 Закону № 2939
      Неподання органам держстатистики даних для проведення державних статспостережень або подання недостовірних даних, подання даних не у пов­ному обсязі, не за тією формою, а також із запізненням

      Перше порушення:
      від 170 до 255 грн
      (ч. 1 ст. 186-3 КпАП)

      Повторне протягом року:
      від 255 до 425 грн
      (ч. 2 ст. 186-3 КпАП)

      Органи державної статистики (п. 244-3 КпАП).За роз’ясненнями Держстату**, фінзвітність є формою держстатспостережень, тому органи статистики мають право штрафувати за порушення статті 186-3 КпАП
      ** Лист Держкомстату від 01.11.2001 № 16-1-67.

      Через воєнний стан діє звільнення від відповідальності за порушення у сфері фінзвітності згідно із Законом № 2115 та Порядком № 419. Юрособи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, аудиторські та інші звіти протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану. у період дії воєнного стану, а також протягом трьох місяців після його завершення до юросіб не застосовують адміністративну та/або кримінальну відповідальність за неподання або несвоєчасне подання такої звітності (пп. 1, 2 п. 1 Закону № 2115; п. 2 Порядку № 419). Такі самі послаблення з аналогічними строками стосуються оприлюднення фінзвітності (пп. 4-1 п. 1 Закону № 2115).

      Звільнення від відповідальності протягом воєнного стану і трьох місяців після його завершення із 27.05.2022 передбачили і в ПК. Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону про бухоблік зо­бо­в’я­зані оприлюднити річну фінзвітність разом з аудиторським звітом, звільняються від передбаченої ПК відповідальності за неподання або несвоєчасне подання річної фінансової звітності, що підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом.

      Не штрафуватимуть також, якщо не подасте уточнювального розрахунку до річної Прибуткової декларації. Йдеться про Прибуткову декларацію, яку подають, коли показники оприлюдненої разом з аудиторським звітом річної фінзвітності зазнали змін порівняно з показниками Звіту про фінансовий стан (Баланс) і Звіту про прибутки і збитки та інший сукупний дохід (Звіту про фінансові результати), що їх подають разом із Податковою декларацією, і такі зміни вплинули на показники раніше поданої річної Прибуткової декларації за відповідний податковий (звітний) період (пп. 69-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

      Нагадаємо: КНП мають вчасно подати фінзвітність у складі Неприбуткового звіту.

      Поставте запитання експерту щодо фінзвітності:

      0 символів із 1500
      Ваші колеги написали:
      1. Яка відповідальність за недостовірні дані внесені до фінзвітності і ведення бухобліку не належним чином .
      Відповідь редакції:За порушення, пов’язані з формуванням фінзвітності та питаннями бухобліку передбачена адміністративна відповідальність. Так за: внесення недостовірних даних до фінзвітності передбачений адмінштраф згідно ст. 164-2 Кодексу про адміністративні правопорушення (КпАП): за перше порушення — від 136 до 255 грн, повторне протягом року — від 170 до 340 грн. Застосовує стягнення Держаудитслужба щодо підконтрольних їй суб’єктів. КНП відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ включені до переліку підконтрольних суб’єктів. подання органам держстатистики недостовірних даних встановлений адмінштраф згідно ст. 186-3 КпАП: за перше порушення від 170 до 255 грн, повторне протягом року — від 255 до 425 грн. Застосовують штраф органи статистики, оскільки фінзвітність є формою держстатспостережень. Крім цього звертаємо увагу, що у минулому році з’явився законопроєкт № 6522 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення адміністративної відповідальності за порушення вимог державного фінансового контролю», що передбачає значне зростання розміру адмінштрафів за порушення в частині формування фінзвітності в частині ст. 164-2 КпАП. У законопроєкті пропонують застосовувати штраф у розмірі від 1700 до 2550 за перше порушення у разі ведення бухобліку та складання фінзвітності з порушенням законодавчих вимог та надання недостовірної/неповної фінзвітності. За повторне порушення протягом року штраф складатиме 2550-3400 грн. До згаданого законопроєкту законотворці наразі повернулись і 12.04.2023 він повторно відправлений на доопрацювання до профільного комітету з наступним винесенням до розгляду Верховної Ради у другому читанні. Крім адмінштрафів, ЗОЗ-платники податку на прибуток та КНП-неприбутківці подають фінзвітність як невід’ємний додаток до податкової звітності — прибуткової декларації або неприбуткового звіту. Дані податкового обліку наразі базуються на даних бухобліку та фінзвітності. Тож за податкові порушення, причиною виникнення яких є порушення порядку ведення бухобліку визначена фінансова відповідальність згідно ст. 120 Податкового кодексу України.
      Зміни у правилах перетину держкордону для громадян України
      № 4, 2023
      Як виправити помилки в Додатку 4ДФ через поточний Податковий розрахунок: відеороз’яснення