12
Червень 2023року
інструменти бухгалтера
електронний журнал

Запрошуємо на вебінар «Гуманітарна та благодійна допомога у КНП під час війни»

Ваше запрошення на вебінар

Вебінар допоможе бухгалтерам медичних закладів організувати й облікувати операції з гуманітарною та благодійною допомогою — від надходження до списання й утилізації. Отримаєте алгоритми, як діяти, та зразки проведень. Убезпечите себе й заклад від помилок і санкцій.

Під час війни КНП масово отримують допомогу. Трагедія на Каховській ГЕС активізувала цей процес. Дякуємо всім донорам, волонтерам, щирим і небайдужим українцям!💙 💛

Проте обсяги й динаміка допомоги потребують від бухгалтерів особливої пильності, а подеколи й заганяють у глухий кут. Скажімо, як оцінити допомогу, що надійшла без вартості, документів або із вартістю в 1 гривню? Розплутаємо складні робочі ситуації. Лишень поставте свої запитання в Головбух Медицина — відповіді знайдемо!

Зустрічаємося: 12 липня, 11:00.

Програма

• Гуманітарна та благодійна допомога: які відмінності

• Чи має право КНП отримувати/передавати благодійну та гуманітарну допомогу

• Як оцінити гуманітарну/благодійну допомогу в натуральній формі

• Надходження, використання, списання та утилізація гуманітарної/благодійної допомоги: як задокументувати й облікувати

• Гуманітарна/благодійна допомога в інвалюті

• Відповіді на запитання

Поставте запитання стосовно гуманітарної або благодійної допомоги, щоб отримати на заході індивідуальну консультацію:

0 символів із 1500
Ваші колеги написали:
11. Добрий день, Чи може КНП передати гуманітарну допомогу , своєму військовому лікарю на потреби ЗСУ?
Відповідь редакції:

Якщо йдеться про гуманітарну допомогу, то, як зрозуміло із запитання, першочергово саме КНП було її набувачем і допомогу ЗОЗ отримав від донора або отримувача для виконання своїх статутних задач. Наразі ЗОЗ планує змінити напрям використання гумдопомоги та її кінцевого набувача.

Не рекомендуємо проводити таку операцію, адже, по-перше, гуманітарна допомога – це адресна допомога і за умовами її отримання КНП може і не мати права передавати/розподіляти її далі, крім використання для потреб роботи ЗОЗ.

По-друге, передавати далі гумдопомогу на користь набувачів мають право лише її отримувачі. Перелік отримувачів та вимоги до їх діяльності, як-от реєстрація у Єдиному реєстрі отримувачів гумдопомоги, містить стаття 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 № 1192-ХІV (далі — Закон № 1192). Відзначимо, що серед отримувачів гумдопомоги Закон № 1192 безпосередньо КНП не називає.

По-третє, передачею активів безпосередньо фізособі, яка служить у ЗСУ, ставите під загрозу неприбутковий статус КНП. Спрацьовують підпункти 133.4.1 та 133.4.2 Податкового кодексу України (ПК), які забороняють розподіляти доходи (прибутки) на користь працівників, крім оплати праці та нарахування ЄСВ. Не вбережуть неприбутковий статус і «воєнні» послаблення за пунктом 63 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК, адже передаватимете гуманітарку не на користь підрозділу ЗСУ, а конкретній людині.

Крім цього, якщо гумдопомога була спрямована для роботи КНП, ЗОЗ, передаючи її далі, перекваліфіковує у благодійну допомогу. Відповідно до статті 1 Закону України «Про благодійну діяльність і благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VІ, благодійником може бути дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. КНП ж є особою публічного права, адже створюється розпорядчим актом органу місцевого самоврядування. Тож виступити відносно військового лікаря благодійником КНП забороняє законодавство.


10. Опрацювання допомоги по благодійному фонду
9. Відповідно до ст.197.1.15. ПКУ надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб’єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації. У цій сттті йдеться мова про благодійні організації. Лише про благодійні організації. СИТУАЦІЯ: неприбуткова установа отримала благодійну допомогу в грошовому виразі на розрахунковий рахунок. Вона виступає бініфіціаром. Ця установа є платником податку ПДВ. ПИТАННЯ: чи потрібно нарахувати ПДВ на суму благодійної допомоги, отриманої беніфіціаром, який є платником ПДВ?
8. КНП отримує від міжнародного доната автомобіль швидкої допомоги. Як правильно поставити його на облік? Хто має бути отримувачем, ОМС чи КНП?
7. ВІД РЕДАКЦІЇ. Вітаємо! Дякуємо всім, хто вже поставив запитання щодо гуманітарної та благодійної допомоги. Закликаємо додавати нові. Вебінар вже зовсім скоро. Докладні відповіді будуть на вебінарі.
6. КНП отримало гуманітарну допомогу від бази спецмед постачання(психотропні препарати),які не використовуються в КНП.чи може КНП передати ці медикаменти в спеціалізований заклад(інтернат)?????
Відповідь редакції:Добрий день! Дякуємо за запитання. Базові рекомендації і застереження щодо розподілу гуманітарки - у статті "Справедлива вартість безоплатних активів: інструкція з розрахунку для ЗОЗ" (Головбух Медицина № 10, 2022; https://emedbuh.expertus.com.ua/970674). Якщо ви поки не є передплатником нашого журналу, можете оформити демодоступ, щоб прочитати та скачати статтю. На вашому запитанні також докладно зупинимося на вебінарі.
5. Доброго дня, отримали гум.доп. від бази спец.мед.постачання, в накладній ціна 1 грн, як краще поставити на облік? по 1 грн., чи по справедливій вартості, Дякуємо за відповідь
4. Заклад отримав гуманітарну допомогу в натуральній формі (в накладній вказана тільки кількість товару). Як оцінити її вартість?
Відповідь редакції:Доброго дня. Дякуємо за звернення. Відповіді на ваше запитання знайдете у статті "Справедлива вартість безоплатних активів: інструкція з розрахунку для ЗОЗ" (Головбух Медицина № 10, 2022; https://emedbuh.expertus.com.ua/970674). Якщо ви поки не є передплатником нашого журналу, можете оформити демодоступ, щоб прочитати та скачати статтю. І будемо раді бачити вас із-поміж передплатників, адже тема допомоги - наша постійна, і вже наступного номера вийде свіжий матеріал щодо розрахунку справедливої вартості гуманітарки у вигляді запасів.
3. Чи може заклад, який отримав гуманітарку, у разі можливості (відпала потреба, маленький термін придатності), передати її іншому закладу? і як правильно це зробити?
Відповідь редакції:Добрий день, може, але за певних умов. Докладно дивіться у новій статті "Допомагаємо ЗОЗ у зоні екоциду: чи має право КНП поділитися гуманітаркою". https://emedbuh.expertus.com.ua/10007714 Схема стосується всіх випадків розподілу. Зокрема, треба вивчити документи донора. Передавати гуманітарну допомогу іншому КНП дозволено, лише якщо донор не наголосив на її цільовому призначенні. Коли КНП передає гуманітарні ліки іншому КНП, змінює статус із набувача гуманітарки на благодійника. Протягом воєнного стану для операцій із благодійною допомогою діють послаблення за Постановою КМУ «Деякі питання отримання, використання, обліку та звітності благодійної допомоги» від 05.03.2022 № 202. Тож, в принципі, КНП може діяти як благодійник протягом воєнного стану. Але знову ж подивіться статут - чи не містить заборони безоплатно передавати майно іншим особам. Якщо донор не окреслив цільового призначення, статут не містить заборон, засновник не заперечує - передати можна. І запрошуємо на вебінар і ще ставити запитання!
2. Добрий день! Як в додатку ГД звіту неприбуткової організації відобразити масову роздачу гуманітарної допомоги?
Відповідь редакції:Добрий день, уточніть, будь ласка, що маєте на увазі під "масовою роздачею".
1. Чи можна гуманітарну допомогу розпреділити між працівниками медичного закладу
Відповідь редакції:Добрий день! Якщо маєте на увазі для особистих потреб - буде розподіл на користь працівників і ризик втратити неприбутковий статус. Якщо ми не так тлумачимо запитання - уточніть його, будь ласка.
Чи можна передати в оренду обладнання, що є складовою системи опалення
№ 12, 2023
Гуманітарна й благодійна допомога: воєнний архів